
Režija: Nicholas D. Johnson, Will Merrick
Uloge: Storm Reid, Nia
Long, Ken Leung
Više o filmu: https://www.imdb.com/title/tt10855768/
Trailer: https://youtu.be/seBixtcx19E?si=3nnmvm-6hxHll7t7
Više o filmu: https://www.imdb.com/title/tt10855768/
Trailer: https://youtu.be/seBixtcx19E?si=3nnmvm-6hxHll7t7
Missing je američki ”screenlife mystery thriller film” a predstavlja debitantsko ostvarenje dvojca čija imena može pročitati gore. Kažu da je ovo treći standalone deo Searching serijala (Searching, Run, Missing) specifičnog po tome što se bavi odnosima ćerki i njihovih roditelja i što uključuje dominantnu upotrebu savremenih digitalnih tehnologija. Upravo zbog ovog poslednjeg i stoji reč ”screenlife” u odrednici podžanra a upravo zbog nje Missing nikako ne preporučujte svojim roditeljima...

U našem fokusu je tinejdžerka po imenu June (Storm Reid) koja nakon odlaska njene majke na letovanje ostaje potpuno sama u njihovoj kući koja se nalazi negde na periferiji grada. Njena majka se uputila u Kolumbiju sa svojim novim dečkom a ćerki je strogo naložila da nikoga ne pušta u kuću, da štedi novac koji joj je ostavila kupujući samo neophodne namirnice i da (naravno) ne gubi vreme već da uči... June, kao i svaka tinejdžerka (iz filma) odmah po majčinom ulasku u avion poziva svoju najbolju prijateljicu, počinje nemilice da troši pare i organizuje žurku prepunu alkohola i drugih manje ili više nedozvoljenih sredstava... I to sve nije toliko bitno po sam film koliko ovo: nakon nekoliko dana po pristizanju na kolumbijsku turističku destinaciju njena majka jednostavno prestaje da joj se javlja! June je isprva blago uznemirena i sve pripisuje majčinoj zaljubljenosti u izvesnog Kevina, koji June iz nekog razloga ni najmanje nije simpatičan, ali do kojeg je majci izuzetno stalo, u tolikoj meri da se čini kako je brak na putu... Dani prolaze, majka se ne javlja a devojka odlučuje da nazove hotel u kojem su zaljubljeni golupčići odseli, samo da bi saznala kako su ga oni još pre nekoliko dana napustili! Šokirana tinejdžerka pokušava na sve načine da uđe u trag nestaloj majci ali kako dalje bude tražila odgovore nailaziće na sve više misterioznih pitanja...

Činjenica je da potraga jednog maloletnika za odraslom osobom ni u kom slučaju ne može biti laka a ukoliko pričamo o istrazi koja se odvija na drugom kraju sveta, na tuđoj teritoriji, u jednoj ne previše razvijenoj zemlji punoj kriminala kakva je Kolumbija – još teža, gotovo neizvodljiva. E tu na scenu stupa moćno „oružje” kojim je June naoružana a zbog kojeg smo u uvodu ovog teksta napisali kako Missing nije namenjen starijim gledaocima. Evo i zbog čega: Missing zapravo i nije pravi igrani film, makar ne onakav kakvim bi ga neki stariji gledalac očekivao. Ovde nije korištena gotovo nijedna filmska kamera, deluje da nije ni postojao filmski set a većina filma je minimalistička i dešava se na prilično skučenim prostorima. Naime, Missing je najlakše opisati kao found footage triler film ali koji ne koristi „pronađenu” traku, kameru ili mobilni telefon nastradalih/nestalih već prikazuje isključivo sadržaje ekrana digitalnih uređaja! June uglavnom ne napušta svoj dom a u njemu nemilice koristi internet, Mac kompjuter, iPhone, druge komunikacione uređaje, te razne kamere, ne samo one koje joj se nalaze u neposrednoj blizini... Rekli bismo da gotovo kompletan film čini sadržaj koji ona posmatra na ekranima, pretražuje, šalje ili dobija preko nekog od pomenutih uređaja. Ostatak filma čine snimci stacionarnih kamera postavljenih oko kuće te kamera u njenom ili telefonima drugih osoba.

Ovakav format i stil snimanja filma je svakako inovativan i doprineće da svako ko je digitalno napredan ne skida osmeh sa lica, oduševljen kojim sve tehnikama se June koristi i koji broj programa je upotrebila tokom svoje istrage. I zaista, ona koristi sve od jednostavnog notepada, preko video montaže, do nedozvoljenog hakovanja određenih sistema, ravnomerno rabeći sve instalirane aplikacije, razne websiteove i sredstva za komunikaciju koja su joj na raspolaganju. Ponekad je potrebno dobro ispratiti šta piše u jednom prozoru svog Mac-a dok zatvara drugi u trenutku kada joj stižu glasovne poruke ili notifikacije na iPhone te nije isključeno kako će određenom broju gledalaca ovaj format delovati zamorno. Takođe, gledaocima sa ovih prostora neke njene radnje mogu biti nejasne budući da se na našem podneblju ipak više koriste standardni PC računari te Windows i Android operativni sistemi. Gledaocima koji nisu kompjuterski, mobilno i digitalno napredni kompletan film će delovati veoma konfuzno i nerazumljivo, u tolikoj meri da neće stići ni do 15-og minuta. Iako je film kako smo već rekli – veoma digitalan, tehnološki i kompjuterizovan Storm Reid (The Last of Us, The Nun II) mu daje izuzetnu dozu ljudskosti i emocija, čime se njen lik tinejdžerke povezuje s publikom.

Dajemo bezrezervnu preporuku za gledanje Missing uz jednu ogradu: ukoliko vam ovakva „inovativna naracija” odgovara bićete svedoci veoma misterioznim i napetim događajima, dinamičnim i nepredvidivim obrtima a onda i prilično šokantnom raspletu. Iako smo do sada već gledali nekoliko filmova koje čini ekran kompjutera/telefona centralnog karaktera Missing je najkvalitetnije ostvarenje koje je snimano u ovakvoj formi.
+ misterizni, napeti i
šokantni događaji
+ sve što vidimo se
dešava na ekranima
+ odlična Storm Reid u
centralnoj ulozi
+ brz tempo; određene
poruke koje šalje
— ponekad se gledalac
može pogubiti
Ocena: 8/10
0 comments:
Post a Comment