Režija: John Barr
Više o filmu: https://www.imdb.com/title/tt20024428/
Trailer: https://youtu.be/wuSp-z8Zric?si=JbUa3pxm8Al3MxWX
Opasne Vode je američki triler film koji se, jelte, odigrava na okeanu, baš kao što mu naziv i poster filma kazuju. Napetih ostvarenja na temu brodolomnika koji plutaju pučinama zaista ima previše a ne možemo reći da smo veliki fanovi dotičnog žanra jer se tu zaista više nema mnogo toga za reći. Ipak, ispostavilo se da Dangerous Waters nije još jedan tipičan brod-nam-poton’o-a-mi-danima-plutali-na-daski-okruženi-ajkulama film, mada u njemu svakako ima i toga...
A sve je počelo jednim sasvim redovnim isplovljavanjem iz luke i plovidbom jahtom koja se uputila put otvorene pučine, miljama daleko dok se ne vidi nijedno kopno... I zaista, zašto bi iko normalan otplovio na malom brodiću na otvoren okean, iz bilo kojeg razloga? E pa zato što u fokusu ovog filma imamo tinejdžerku Rose koja sa svojom majkom (Alma) i njenim novim momkom (Derek) odlazi na višednevnu plovidbu, u cilju provoda, proslave rođendana, opuštanja, zabave a u slučaju majke i radi seksa. Budući da je Derek prilično imućan prava je greota ne isprobati njegovu veliku jahtu i skupa vina a naivna sredovečna Alma svakako neće obratiti pažnju na sumnjive tetovaže svog potentnog izabranika, kao ni na oružje koje se nalazi u bunkeru pod palubom. Ali, Rose to sve primećuje, baš kao i mi gledaoci, pa svi već dobro znamo da se ovo putovanje nikako neće odigrati po planu a da po povratku sa njega (makar oni koji ga prežive) nikada više neće biti iste osobe. Naše je samo da uživamo u provodu ove trojke (zapravo, Rose se ovde ni za trenutak ne provodi niti su joj osećaji u vezi domaćina dobri) i sačekamo prvu noć kada će stvari krenuti po zlu...
Otkrivati bilo šta što se desilo kobne noći i nadalje bilo bi spoilerisanje tako da ćemo se ovde zaustaviti u vezi prepričavanja radnje. Međutim, ono što ćemo reći je da Dangerous Waters nije jedan od onih tipičnih filmova o preživljavanju na pučini, gde jedan ili više likova plutaju na delovima potopljenog broda. Naravno, i ovde ima preživljavanja u vodi, plutanja i borbe sa morskim opasnostima ali se film ne fokusira isključivo na to već svoju glavnu opasnost traži u ljudima (sasvim „slučajno” muškog pola), koji su mnogo krvoločniji i opasniji „mesožderi” od ajkula. Film stilski i žanrovski nije ujednačen pa gledalac ima utisak da nakon svake trećine menja svoj žanr. Nakon pomenute noći Dangerous Waters postaje klaustrofobična borba za preživljavanje koja nakon nekog vremena prerasta u triler obračun na mešovitoj podlozi (voda/kopno). Poslednja trećina predstavlja akcionu osvetu gde se naša The Final Girl pretvara u akcionog heroja i temperamentno, ne birajući oružja, naplaćuje sve dugove, kako svoje tako i drugih žena. Na ovaj način se zadovoljava pravda ali i savremeni feministički trendovi u (triler/horor) filmskoj industriji.
Film karakteriše nekoliko obrta, manje ili više uspelih, ali dešavanja svakako ne možete do kraja predvideti iako od samog početka znate ko je negativac. Voleli bismo da je negativac bolje prikriven čime bi film dobio još jedan, možda i najveći twist. Međutim, Dangerous Waters ima delimično opravdanje jer je tokom snimanja pretrpeo ozbiljan udarac zbog čega finalni produkt nije ispao onakav kakav je zamišljen. Naime, tokom snimanja u Dominikanskoj Republici preminuo je Ray Liotta, jedan od ključnih negativaca iz druge polovine filma. Rayova uloga je trebala biti veća ali on nije snimio sve svoje scene tako da se režiser filma dovijao i tražio alternativna rešenja, kombinujući do tada snimljeni materijal i novonapisani završetak, uz regrutaciju nekih likova koji su trebali završiti karijeru nešto ranije. Definitivno je sve trebalo biti završeno na drugačiji način ali sumnjamo da bi i u tom slučaju glavna heroina koristila manje municije i da ponovo ne bi bila sama protiv svih. Nije nam se dopala gluma Erica Danea budući da je njegov karakter suviše očigledan, skoro teatralan, ali je moguće da je njegov način glume sugerisan od strane autora filma. Eric je konstantno u senci mlađane Odeye Rush koja je ovde svima ukrala show pa cenimo da treba obratiti pažnju na njene buduće role.
Dangerous Waters nije tipičan film o brodolomu i preživljavanju ali nije ni film koji morate pogledati po svaku cenu. On svakako predstavlja korektan materijal za jednokratnu zabavu ukoliko ste ljubitelj trilera preživljavanja i obavezno štivo fanovima Raya Liotte koji će ga ovde gledati poslednji put u životu.
0 comments:
Post a Comment